Vojka Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

+12
cobanica011
duzni_sor
BobaNP
animus
pa80
StoleSS
nemanja zekovic
asjoben
Zum zum zum
Top
Dexy
Mitrucin mali
16 posters

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Mar 02, 2008 10:39 pm

na trenutak sam pomislio da ima toplinger ,ali nema, iam samo kardan! Razz

evo nešto još:

žaketa - (sa naglaskom na e) jakna, npr: "Gde si kupio tu žakeetu, baš je dobra!"

vindjaka - (najverovatnije od engl. reči "vind" (vetar) i "džeket" (jakna) takođe izraz za jaknu, mada bi ovaj izraz trebalo da označava veću i topliju jaknu, neku zimsku ili vojničku...

"kotobanja"- čardak, drveni objekat od letava sa klasičnim krovom, služi da se skladišti najčešće kukuruz, inače je kockastog oblika, omogućava strujanje vazduha tj vetra i prirodno sušenje.
U skladu sa tim osobinama se i autobusi "Laste" i gradskog prevoza nazivaju takođe "kotobanjama", pogotovo oni starije proizvodnje.. Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Mon Mar 10, 2008 9:17 pm

čuo sam za jedan izraz, ne znam šta znači.. Gumarabika..pa ako bi neko znao ili saznao neka napiše ovde..
Mitrucin, možda tvoja baba Mira ili Zora znaju, one su poznate kao dobar izvor tih informacija!? Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  duzni_sor Tue Mar 11, 2008 4:30 pm

SNERUKE- čuo sam od automenaničara (Čikurde). Označava nešto što je jako nezgodno uhvatiti jer ruka nije u dobrom položaju. Najčešće se predmet koji treba uhvatiti nalazi sa spoljašnje strane šake. Verovatno potiče od izraza OSIM RUKE (znači:pored ruke- takodje StaroVojački izraz).
duzni_sor
duzni_sor
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 9
Registration date : 2008-03-05

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cobanica011 Fri Mar 14, 2008 1:27 am

da ne citiram ceo post:

SHTO ME IZDEVASH?-Necete chuti bash chesto,mozda od mene ponekad…
A to znachi:’’Zashto me zazash?’’,’’Shto me zajebavash?..’’


mislim da nije kao opisano-IZDEVATI- znaci davati pogrdna imena...

lol!
cobanica011
cobanica011
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 20
Lokacija : 44*52'48"n 20*11'24"e
Registration date : 2007-10-01

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cobanica011 Fri Mar 14, 2008 1:43 am

Postoji knjiga CUDESNA MOC SREMSKE KLEPETUSE. Autor je saradnik Radio Beograda Radivoj Prokopljevic "zivi u Petrovcicu u Glavnom soru".
Izdala je Srpska knjiga iz Rume 2002.Vredi je nabaviti...


jedan deo:

icati
ljustika
postuparnica
pikati
naviljak
nacve
otoman
repuv
unjanjiti se..

opsirno opisano:
raskrsce
sor
kucerak
jendek
civiluk
uzica...

taloskinja
uncut
bangalozija
furtom
onomad
otobic
rednja...
cobanica011
cobanica011
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 20
Lokacija : 44*52'48"n 20*11'24"e
Registration date : 2007-10-01

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cobanica011 Fri Mar 14, 2008 1:58 am

SATLJIK-staklena flasa,ne veca od trecine litre,koja je sluzila za grupno ispijanje rakije..
FUSEKLE-tanke muske carape..
STRIKOV-sareni sremacki dzemper,obicno mix svetlo i tamno braon boje,sa obavezna dva dzepa.Nosi se na kariranu kosulju ,a preko njega se nista ne oblaci...
cobanica011
cobanica011
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 20
Lokacija : 44*52'48"n 20*11'24"e
Registration date : 2007-10-01

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cobanica011 Fri Mar 14, 2008 2:06 am

KAPIDZIK-mala kapija kroz koju se ulazi sa sora u avliju.Velika se otvara samo kad izlaze traktor ili kola.Iznad stubova kapidzika nekad je bio svod... Sad
cobanica011
cobanica011
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 20
Lokacija : 44*52'48"n 20*11'24"e
Registration date : 2007-10-01

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  duzni_sor Wed Mar 19, 2008 8:55 pm

VRATINE- Samo totalni nepoznavalac StaroVojačkog dijalekta može zaključiti da je u pitanju Augmentativ (uvećanica, npr. baba-babetina) množine imenice VRAT. Pravi Vojčani znaju da se ovaj izraz koristi za čeone delove bašte ili njive. Često se bezrazložno koristi sa predlogom "u", tako da imamo "u vratine" ili "u vratinama".

ŠEGE- Testirao sam kod nekih drugara iz BG da li znaju šta znači ovaj izraz. Pojma nisu imali. Samo jedan, kome je baba iz Bosne, rekao da je u pitanju množina bosanskog slenga za šalu (šala-šega). Tek on nema pojma.
U Vojki ovaj izraz značava dijagonalni raspored dva predmeta. Takođe se najčešće koristi sa predlogom "u". Često se koristi kada su u pitanju kuće u šoru, pa kada nisu tačno preko puta jedna naspram druge, već su malo "u šege"
duzni_sor
duzni_sor
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 9
Registration date : 2008-03-05

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Wed Mar 19, 2008 10:34 pm

za tu "šegu"... ja znam za jedan varijatet te reči, koji je takođe u upotrebi a razlikuje se po tome što se između Š i E stavlja R , pa reč izgleda ovako- "ŠREGE" kao pridev ili kao glagol "UŠREGITI" npr. "Što si ušregio ta kola na ćupriji?" (u prevodu, zašto si stao iskosa, nepravilno...) Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Wed Mar 19, 2008 10:40 pm

cobanica011 wrote:SATLJIK-staklena flasa,ne veca od trecine litre,koja je sluzila za grupno ispijanje rakije..
FUSEKLE-tanke muske carape..
STRIKOV-sareni sremacki dzemper,obicno mix svetlo i tamno braon boje,sa obavezna dva dzepa.Nosi se na kariranu kosulju ,a preko njega se nista ne oblaci...

off: molimo, kod reči koje u sebi sadrže slova kao što su: š,č,ć,đ,ž.. potrebno je radi tačnosti izraza pisati ih tako da ne dođe do nedoumice da li je npr. u pitanju reč "strikov" ili "štrikov"; ako vam je tastatura podešena na engleski alfabet, ta slova možete napisati korišćenjem više znakova npr. sh, dj, ch ...i sl.
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cica maca Sat Mar 29, 2008 12:32 am

Izjava moje komšinice : "Ta ne znam šta ćedu,dal ćedu da krunidu ili da kopadu sutra." ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 74582
cica maca
cica maca
Ugledna Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 155
Registration date : 2008-03-19

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  super mama Sun Apr 06, 2008 10:17 pm

A, šta kažete na "izlivanje rčkova"? Laughing
super mama
super mama
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 3
Lokacija : SREM
Registration date : 2008-01-29

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  super mama Sun Apr 06, 2008 10:33 pm

Top wrote:čuo sam za jedan izraz, ne znam šta znači.. Gumarabika..pa ako bi neko znao ili saznao neka napiše ovde..
Mitrucin, možda tvoja baba Mira ili Zora znaju, one su poznate kao dobar izvor tih informacija!? Razz

-To je lepak koji je moja svekrva koristila na likovnom pre 50 godina. Tako su posle zvali i špeditere i taljige sa točkovima od Fiće.
super mama
super mama
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 3
Lokacija : SREM
Registration date : 2008-01-29

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  dimitt57 Mon Jun 02, 2008 8:50 pm

Top wrote:čuo sam za jedan izraz, ne znam šta znači.. Gumarabika..pa ako bi neko znao ili saznao neka napiše ovde..
Mitrucin, možda tvoja baba Mira ili Zora znaju, one su poznate kao dobar izvor tih informacija!? Razz

Nekada se lepilo za hartiju - lepak proizvodilo od sirovina koje su dolazile iz dalekih zemalja, između ostalog i iz Arabije, tako da je to "arabijska guma", vrsta lepka. Gumiarabikom, ( skraćeno gumirabika, gumarabika...) su se i impregnirale tkanine od kohjih su pravljena šatorska krila, i još neki delovi vojničke opreme.
dimitt57
dimitt57
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 9
Age : 66
Lokacija : Beograd
Registration date : 2008-04-29

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:04 pm

ČAKŠIRE -pantalone svake vrste, bitno da imaju dve nogavice, bilo duge, bilo kratke, a najbolje su one sa gajkama od kepera, radničke, plave ili zelene, kroz koje može da se "proturi uzica"! Smile Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:11 pm

NAZIME- svinja koja je namenjena za tov, ail tako da dospe za klanje na zimu, kada se prave ZABIJAČKE , tj. opšti svinjokolji po avlijama u zimskim mesecima.
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:14 pm

ANTLOGOR- pomoćnik majstora zidara, to je onaj koji pravi malter, beton, dodaje cigle ili drugi građevinski materijal, a pri tom ima tendanciju da i sam vremenom postane majstor, antlogor dođe kao neki šegrt u građevinarstvu..ali nije baš.. Shocked Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:19 pm

ŠTRANJKA- dugačak i jak kanap, uže, isprepletan na principu sajle, manja vlakna grade veće snopove, a veći snopovi čine štranjku.. može biti dugačka i do 12 metara. Inače, koristi se za najrazličitije poslove, prenos tereta i vezivanje tovara, nekada se koristilo kao uzde, tj. oprema za konje, a može da služi i za bešenje... Twisted Evil Razz
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:23 pm

ŠTRNJIKA- ostatak stabljike i korena žitarice posle vršidbe na njivi, nakon što kombajn površe klasje i veći deo stabla, dužine je nekih 15 cm. Inače, vrlo je oštro i čvrsto, i samo prave baće mogu bose da trče preko štrnjike, za to treba imati utreniran taban! Laughing

PASKURICE- hlebčići, tj. pogačice koje se prave za crkveni praznik Duhove (mislim), nose na goblje umrlima, a jedan deo se ostavla i koristi za jelo kod kuće, naravno, vrlo su ukusne..

MAMALJUGA- jelo, grubo kukuruzno brašno, kuvano. Takođe se koriste i nazivi kačamak i pura, ovaj poslednji najređe.
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Sun Jul 06, 2008 4:33 pm

SASANO ili SASANUO- kada je neko propao, smršao, "osušio se"...itd.
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Top Tue Jul 15, 2008 4:08 pm

NABRČATI, nabrčalo (neko, nešto)-glagol koji označava da je neka stvar vremenom povećala svoju zapreminu, "narasla", tako da više ne može da se smesti ili stoji na mestu na kom je ranije bila postavljena.
Npr. "Ormar je nabrčao pola santimetra, od vlage, i više ne može da se smesti između stepenica i zida!" Razz Najprikladniji i malo poznatiji sinonim je- nabreknuti.

Šta tačno znači reč nariktati? Toga sam se setio ali ne mogu tačno da definišem, nešto oko točkova i volana!? Zna li ko? Smile
Top
Top
Urednik i ugledni forumaš

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 442
Age : 38
Lokacija : VOJKA TAUN
Registration date : 2007-05-17

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Dexy Wed Jul 16, 2008 2:24 pm

nariktati - staviti nesto na pravo mesto, u pravi polozaj (mala pomeranja, mali stepeni odstupanja)
Dexy
Dexy
Admin & Webmaster

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 389
Lokacija : Vojka
Registration date : 2007-05-15

https://vojka.forumsc.net

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  cveja mamutina Mon Apr 20, 2009 5:05 pm

BASANKE-VOJACKI IZRAZ ZA STEPENICE
PENDZER-PROZOR
DUCAN-PRODAVNICA
GUVNO-ZADNJI DEO DVORISTA Embarassed
cveja mamutina
cveja mamutina
Nova Forumska Persona

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 5
Registration date : 2009-04-20

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Dexy Tue Oct 26, 2010 7:16 pm

dudinjara - rakija od dudovog ploda
zaluditi - prevariti
zdravo - jako ili puno npr> zdravo me bole- jako me boli
guzvara - vrsta domace pite
djuture - zajedno, sve ukupno
uncut - lukava osoba
zagula - nepredvidljiva osoba

Dexy
Dexy
Admin & Webmaster

ÁđîĽ ďîđóęŕ : 389
Lokacija : Vojka
Registration date : 2007-05-15

https://vojka.forumsc.net

Back to top Go down

ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA  :o) - Page 2 Empty Re: ZBIRKA VOJAČKIH REČI I IZRAZA :o)

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum